PREČ S NÁLEPKOU „TOXICKÝ“
- Odhodlaní
- Jan 24, 2021
- 3 min read
Určite sa stretávaš s článkami v štýle zbav sa toxických vzťahov, zbav sa toxických ľudí. Tento trend sa stále šíri a chce poukázať na sebastrednú existenciu, na ktorú by si sa mal podľa týchto článkov zamerať tak, že sa zbavíš toxických ľudí. Toxických ako tých, ktorí ti majú brániť vo vlastnom sebarozvíjaní, vo vlastnom šťastí atď.
Neznie ti to ani trochu povrchne?
Niekedy sa nám nepáči, že niektorí ľudia pokazenú vec vyhodia a ani sa ju nesnažia opraviť. Uvedom si ale, že podľa týchto teórií o toxických ľuďoch v tvojom živote, sa tak isto zbavuješ aj ty ľudí, ako sa niektorí zbavujú vecí v dnes – už aj tak dosť znečistenej prírode, ktorá volá po našej zodpovednosti a šetrnosti vo všetkých smeroch.
Tieto články o toxických vzťahoch sa nás snažia očistiť od „toxických nánosov“ (toxických ľudí), ktoré nám padajú pod nohy ako polená, keď kráčame po vlastnej ceste za svojím šťastím. Ani sa nesnažíš zamyslieť nad tým, že o tzv. toxický vzťah si sa pričinil aj ty sám?
Nedáš priateľovi/priateľke šancu na zmenu, možnosť zlepšiť sa a napraviť chyby, pretože už ťa prestal zaujímať niekto, kto je pre teba toxický.
Podľa týchto teórií sa tvoja polovička, ktorá ťa akonáhle nepodporuje v tvojich úspechoch a nepomáha sa ti vo všetkých oblastiach života zlepšiť a byť dokonalou verziou samého seba (doslova to tak aj niekde píšu), dostáva nálepku „toxická osoba“, a vraj je potrebné sa takejto osoby čím skôr zbaviť. Kde sme sa to dostali? Ak chceš zničiť niečo toxické, choď vyčistiť les od plastov, trieď odpad, kupuj menej oblečenia, jazdi na bicykli, plastové obaly nahraď recyklovateľnými, toto sú jediné toxické veci v našom živote, ktoré nás ohrozujú (nás všetkých) + ešte médiá a sociálne siete.

Spýtala si sa niekedy svojho milovaného, prečo ťa nepodporil v kariérnom postupe? Spýtal si sa niekedy svojej milovanej, prečo sa jej nepáči, že tráviš toľko času na sociálnych sieťach?
Tak spýtal/a? Alebo si hneď povieš, že tvoj frajer/tvoja frajerka ťa nepodporuje, zakazuje ti rôzne veci atď.? Skús sa opýtať.
Častokrát nás aj naši milovaní v niečom nepodporujú, pretože majú o nás strach – boja sa, že nás stratia, že prídu o drahocenný čas s nami, že stratia s vami sobotu večer, ktorú ste mali vždy vyhradenú na hranie spoločenských hier alebo že stratia piatok večer, ktorí ste trávili s kamarátmi v reštaurácii. Tak isto, ak žena niečo „zakazuje“ mužovi, nie je to preto, že mu chce zabrániť v jeho záľubách (pokiaľ sú dobré a nepoškodzujú jeho charakter a zdravie, a ani jej), chce, aby na ňu nezabúdal, aby aj jej venoval pozornosť a lásku, ktorú si zaslúži.
Nie každý, kto hovorí na naše aktivity „nie“, sa stáva naším nepriateľom alebo ešte lepšie – toxickým človekom.
Množstvo problémov vo vzťahoch, má korene vo vlastnom sebectve, v zlej komunikácii, v nepochopení, v nezáujme o toho druhého, ale všetky tieto problémy sa dajú riešiť. Niekedy sa až extrémy riešili drasticky – odchodom, zatvorením dverí pred manželom, žiadne ďalšie šance. Dnes malý problém vo vzťahu - často kvôli takýmto toxickým článkom (takto ich už nazvem), ktoré šíria názory o toxických vzťahoch -, v našich mysliach predstavuje hrozbu, ktorá nám akože bráni vo vlastnom šťastí.
Príživník môže byť toxický, ak vás niekto „vyciciava“ (finančne alebo duševne) v skutočne závažných veciach vo vašom živote, vtedy je správne prehodnotiť, či takého človeka v živote chcem alebo nie, a čo s tým urobím.
Ale neonálepkujme ako toxických tých, ktorí nám povedia „toto nie je pre teba“/„nechoď tam“.
Nevnímajme ako toxických tých, ktorí nám povedia „nie". Nepodporujem to, že niekoho niekto označí za toxického iba preto, že mu v niečom nevyhovuje alebo sa stal prekážkou na jeho ceste za jeho snami. Vzťah je o dvoch. A ak je pre teba ten druhý „toxický“, nebuduj vzťah, lebo môžeš spôsobiť veľkú bolesť.
Nie sme malé deti, ktoré si chcú vydobiť len svoje a musí byť všetko podľa nich. Vzťah je predovšetkým o dvoch ľuďoch a o rôznych túžbach, rôznych obavách a rôznych pocitoch. Čo sa páči tebe, nemusí sa automaticky páčiť aj tvojej polovičke. Čo ty vnímaš ako životnú šancu, ten druhý môže vidieť ako obavu z toho, že o teba príde.
Komunikujte, snažte sa naprávať chyby a spoločne sa pýtajte toho druhého aj na to, prečo vás v niečom nepodporí.
A nezabúdajte, že do všetkého treba ísť s Bohom.
Autor príspevku:
Zuzka, zakladateľka projektu
Comments